Romantický zámok s arkiermi, balkónmi, špicatými vežami a zubatým cimburím patrí na Slovensku medzi najnavštevovanejšie. Určite ho poznáte zo známych rozprávok, napríklad Šialene smutná princezná. V interiéri bojnického zámku nájdete štýlový historický nábytok a vášmu oku isto ulahodí zbierka porcelánov, obrazov, bytových doplnkov a aj niekoľko unikátov, medzi ktoré patria vzácny Bojnický oltár, dielo florentského majstra Narda di Cione z druhej tretiny 14. storočia či vyrezávaný Anjelský strop v Zlatej sále, posiaty lístkami pravého zlata.
Pri návšteve určite nevynechajte aj prehliadku Tureckej sály, kvapľovej jaskyne, ktorá je umiestnená 26 metrov pod úrovňou hradného nádvoria či hrobku so záhadným slziacim náhrobkom grófa Pálffyho. Do pozornosti dávame Medzinárodný festival duchov a strašidiel, kde sa každoročne počas troch predĺžených víkendov na jar odohráva stretnutie duchov a strašidiel z celého sveta. Festival má zakaždým tajomnú atmosféru, ktorú si môžete vychutnať pri denných a nočných prehliadkach zámku. Ak máte záujem o iný typ podujatia, Bojnice ponúkajú Vianoce na zámku s živým betlehemom, Rozprávkový festival alebo populárne Rytierske dni.
Hrad so štyrmi vežičkami, pripomínajúci prevrátený stôl, je známou dominantou hlavného mesta. V polovici 16. storočia sa Bratislava stala korunovačným mestom a hrad bol prestavbou prispôsobený svojej novej funkcii, v juhozápadnej veži boli uložené korunovačné klenoty. Ničivý požiar, z ktorého sa neskôr hrad dlho spamätával, vypukol 28. mája 1811. Z hradu zostali čierno osadené obludné ruiny, ktoré nad Bratislavou strašili ďalších 150 rokov.
Opravy boli zahájené až po roku 1955. Túto nešťastnú udalosť dnes pripomínajú tri lipy, zasadené neďaleko veľkomoravskej baziliky. Dnes už môžete vidieť hrad v jeho takmer pôvodnej kráse. Bratislavský hrad slúži na reprezentačné účely a sú tu umiestnené expozície rôzneho zamerania, ktoré majú za úlohu dokumentovať históriu objektu, mesta a celého Slovenska od stredoveku po súčasnosť.