Nedostatok spánku – priama cesta k Alzheimerovej chorobe
V prvej štúdii, ktorá sa uskutočnila na univerzite v meste Wisconsin-Madison, sa zúčastnilo 101 ľudí s priemerným vekom 63 rokov. Každý mal normálne myslenie, pamäť a fyzické zručnosti, ale každý bol vyšetrovaný na otázku, či riziko vzniku Alzheimerovej choroby: či rodičia trpia chorobou alebo či existuje špecifický gén APOE. Účastníci diskutovali o kvalite spánku a odobrali vzorky mozgovomiechovej tekutiny, ktoré boli testované na biologické patológie.
Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí ohlásili zhoršenie spánku z rôznych dôvodov, problémy so zaspávaním a dennou ospalosťou zvýšili hladinu Alzheimerovej choroby v mozgovomiechovej tekutine, to znamená, že sa objavili charakteristické častice amyloidných proteínov, tau proteínov a signalizačných molekúl poškodenia buniek mozgu a zápalovej reakcie. Nie je zaujímavé, že sa nezistila žiadna spojitosť medzi zmenami cerebrospinálnej tekutiny a obštrukčnou spánkovou apnoe.
Výsledky zostali rovnaké aj vtedy, keď výskumní pracovníci upravili ďalšie faktory, ktoré by mohli ovplyvniť výsledok: napríklad použitie spacích piluliek, vzdelanie, symptómy depresie alebo index telesnej hmotnosti.
Autori druhého článku z lekárskej fakulty University of Washington v St. Louis, Medical Center študovali 17 zdravých dospelých vo veku 35 až 65 rokov bez problémov so spánkom alebo kognitívnych porúch. Každý účastník mal na svojom zápästí náramok na dva týždne, ktorý monitoroval ich činnosť a meral, koľko času spali každú noc.
Po piatich alebo viacerých po sebe nasledujúcich dňoch dobrovoľníci strávili noc v laboratóriu. V miestnosti, kde spali, vládla temnota, bola zvuková izolácia, klimatizácia a priestrannosť – všetky podmienky pre perfektný spánok. Ľudia nosia slúchadlá a elektródy boli pripojené k hlave, aby monitorovali mozgové vlny.
Autori poznamenávajú, že sú najviac znepokojení tými, ktorí majú problémy s chronickým spánkom. Teraz je vedecky potvrdené, že to môže viesť k chronickému zvýšeniu hladín amyloidu. Ale mnohé štúdie na zvieratách ukázali, že ide o priamu cestu k vzniku amyloidových plakov a Alzheimerovej choroby.