Rubrika: Peniaze

Rady a spôsoby ako ušetriť pri online nákupe

Každú sezónu vieme nájsť niečo, čo by sme si chceli dopriať. Online nakupovanie je jednoduchá a pohodlná cesta k dosiahnutiu kúpy. Síce ju sprevádza niekoľko nevýhod, stále sa našej chtivosti nevieme zbaviť.
Pokiaľ hľadáte cesty, ako si aspoň čiastočne dopomôcť k ušetreniu cez nakupovanie z internetu, zopár ich nájdete priamo tu:

eshop
 
1.Možnosť vyhľadania zľavových kupónov
Najpodstatnejšie je dohľadať si samotný tovar a aj stránku, ktorá kupóny uverejňuje. V dnešnej dobe existuje mnoho stránok, ktoré sa zameriavajú na konkrétne kategórie, či prosto zlučujú každý kupón. Je ich naozaj niekoľko, takže ak budete nabudúce prehľadávať internet, skúste zopár týchto stránok nájsť. Produktov a služieb býva na predaj nemálo.

Tieto kupóny môžu byť sezónneho rázu, teda môže ísť o letné, vianočné a iné výpredaje. Alebo proste dopredávanie starších modelov. Nemusíte zúfať ani v priebehu celého roka, spravidla tieto stránky profitujú hlavne na ich zverejňovaní, takže stále môžete nejaké nájsť. Cez výpredajové obdobia, Black Friday atď. sa zväčša zľava prehlbuje a rozširuje sa ponúkaný sortiment.
Zľavové kupóny sa musia vedieť aplikovať niekoľkými spôsobmi. Buď vložením na konkrétny eshop v nákupnom košíku, no vedia byť vystavené aj na kamenné prevádzky. Každopádne podstatné je poriadne prezretie voucheru, každý máva svoju platnú lehotu a presné špecifikácie tovaru.

2.Cashback stránky
Počuli ste už o cashback stránkach? Stále vedia viac a viac  sprostredkovávať reklamy rôznym predajniam. Vieme, že z nich môžeme profitovať aj my, ale ako?
Cashback stránka pôsobí ako reklama pre daný obchod. Vždy je potrebné si na špecifickej cashback stránke vyhľadať, či sa tam nami požadovaná predajňa nachádza. Ak áno, práve cez ich portál sa do online predajne dostavíme a vykonáme nákup. Každý obchod ma stanovenú výšku percent, ktorá má byť zákazníkovi vyplatená. Provízia pochádza práve od predajne, ktorá za reklamné prostriedky cashback stránky vypláca. Viac informácií nájdete na konkrétnych stránkach.

3.Samotné výpredaje
Ako bolo spomenuté- sezónne a výpredajové obdobia má pomaly každý obchod. Môže sa jednať o sortiment staršej kolekcie, no občas sa vyskytnú aj príležitosti, pri ktorých je publikovaná novinka predaja. Obchody publikujú svoje zľavy mnohými spôsobmi. Dokonca, ak ste fanúšikom obchodu na Facebook stránke, je možné, že tam sa k ním dostanete najrýchlejšie, a tým pádom sa vyhnete vyhľadávaniu.

investice

4. Zrovnávanie cien
Pokiaľ nenatrafíte na zľavy, existujú zariadenia na porovnanie ceny konkrétnych výrobkov, nemusíte pri tom tráviť veľa času, keďže tieto porovnávacie stránky vám napíšu konkrétnu cenu. Podstatné je dodatočne zistiť dostupnosť na eshope.

Číst dále

Ako investovať svoje našetrené peniaze

Dlhopisy

Na to, aby ste mohli investovať svoje peniaze do dlhopisov, potrebujete mať dostatok financií a vysoký kapitál. Dajú sa získať na rôznych verejných finančných burzách vďaka obchodníkom s cennými papiermi. Úroky, ktoré vám váš vklad navýšia sa dokážu vyšplhať aj na šesť percent!

peníze

Investičné životné poistenie

Ďalšou ideálnou možnosťou, ako zabezpečiť seba a tým pádom aj svoju rodinu je investovať do svojho životného poistenia. Tak budete krytí aj v prípade úrazu, či dokonca smrti. Ako bonus vám ponúka možnosť založiť si poisteniu sporenie. V praxi to funguje tak, že časť z peňazí, ktoré mesačne odvediete bude použitých na krytie poistky a časť na investovanie do podielových fondov. Na konci poistného obdobia dostanete omnoho lepšie peniaze, než v prípade kapitálového poistenia. Poisťovne odporúčajú poistiť sa minimálne na dobu desiatich rokov.

Penzijné pripoistenie

Pokukujete po možnosti založiť si penzijné pripoistenie? Neváhajte ani minútu! Podobne ako pri klasickom stavebnom sporení máte nárok na štátny príspevok, a to do výšky sto eur ročne. Pokiaľ si v zdaňovacom období spravíte ročné zúčtovanie, môžete si odpočtom daní prilepšiť skoro o štyristopäťdesiat eur. Jedinou podmienkou je sporiť si minimálne tridsaťpäť eur mesačne a to po dobu piatich rokov. To je zároveň obdobie, počas ktorého sú vaše vklady viazané, a vy ich tým pádom nemôžete vybrať.

Komodity

Pokiaľ nemáte príliš veľký kapitál, či dostatok finančných prostriedkov, ale naopak máte dostatok skúseností, môžete investovať do komodít. Presnejšie sem patria napríklad drahé kamene, striebro a iné drahé kovy, ropa, prírodné bohatstvo ako bavlna,… Pokiaľ vás takáto ponuka zaujala, odporúčame sa vám obrátiť na investičnú spoločnosť. Musíte však rátať s malou mierou rizika. Odporúčame vám neinvestovať do komodít individuálne, ale radšej do celej komoditnej oblasti.

zlato

Akcie

Ak sa v investovaní ako tak vyznáte, stavte na investovanie do akcií. Pokiaľ však máte chuť a dostatok peňazí, investovať za vás môže spoločnosť, ktorá sa akciami zaoberá. Zárukou je vysoký výnos a neobmedzené množstvo a dĺžka investícií.
Pri výbere produktu, do ktorého ste ochotní investovať je potrebné zvážiť všetky riziká. Je dôležité uvedomiť si to, aký zisk v konečnom dôsledku očakávate a preto je vhodné poradiť sa s kvalifikovaným odborníkom v tej danej oblasti.

Číst dále

Falzifikáty bankoviek, čiže falošné peniaze už majú svoj kurz a tešia sa rastúcej popularite

Falzifikáty peňazí, teda nepravá kópia oficiálnej bankovky a vlastne nelegálne platidlo a jeho princíp je nám známy už pomerne dlhú dobu, ale ešte nikdy nebolo také jednoduché sa k nemu dostať tak, ako dnes! Internet, počítače a tlačiareň celý postup výrazne uľahčili, k falzifikátom sa dnes formou internetu môže dostať takmer ktokoľvek a výsledky vravia svoje. Falzifikáty majú svoj kurz a hodnotu na internetovom trhu!

peníze

Napíklad kópia amerického doláru sa dnes predáva za 50 centov, čo je pomerne dosť. To však značí jediné- obchod s falošnými peniazmi je pomerne populárny. Je to ale zároveň varovanie a nepríjemný pocit pre nás, ktorí sa takýmto obchodom vyhýbame alebo s nimi nemáme skúsenosť. Narastá tak pravdepodobnosť, že v obehu budú práve falošné bankovky a ich vlastníkmi sa môžeme stať i my, ktorí ich nevedia na prvý pohľad rozlíšiť. Potom môže pomerne ľahko nastať situácia, kedy s touto bankovkou (netušíme, že je falošná) pôjdeme platiť a dostaneme sa do nepríjemnej situácie v prípade, ak poskytovateľ služieb rozdiel rozpozná a do ešte väčšej šlamastiky, ak zavolá políciu. Pôvodný vlastník falošnej bankovky ju kúpil cez internet, čiže elektronickou formou a  vypátrať ho sa javí ako pomerne nemožné, hlavne ak už peniaz prešiel viacerými rukami.

euro

Online sprostredkovatelia a dodávatelia týchto falzifikátov si určujú kurz a cenu, ktorá sa vo väčšine prípadov rovná desatine alebo štvrtine hodnoty oficiálnej bankovky. Na ich zhotovenie a dodanie sa čaká údajne dva alebo tri týždne.
Ako som už spomenul, falzifikáty peňazí nie sú žiadnou novinkou, ale čo som nepovedal je fakt, že postupom času menia svoju podobu k dokonalosti. Podľa názorov odborníkov dnešné falošné peniaze (ktoré sa predávajú online) už v podstate rozpozná len banka alebo skutočný odborník.

fake

  • Dokonca sú ťažkým orieškom i pre Európsku centrálnu banku a počet týchto bankoviek v obehu narastá.

Číst dále

11 ZAUJÍMAVOSTÍ O ZLATÝCH MEXICKÝCH PESOS


1)  Až do zavedenie juhoafrického zlatého Kruggerranda v roku 1967 bolo mexické peso považované za najčistejšiu zlatú mincu na svete. Je zároveň aj najtrvanlivejšia (vďaka obsahu zliatiny medi) a aj najlacnejšia.

peso
 
2)  Zlaté mince boli vyrobené najstaršou mincovňou v Severnej Amerike, mincovňou v Mexico City.
 
3)  Prvýkrát bola vydaná v roku 1921 na pamiatku 100. výročia boja nezávislosti Mexika od Španielska.
 
4)  Na rube mince je zobrazená socha „anjela nezávislosti“ okrídlenej rímskej bohyne víťazstva a dve najznámejšie mexické dominanty: sopky Iztaccihuatl a Popocatepetl.
 
5)  Na lícnej strane je štátny erb s orlom, ktorý drží v zobáku hada.
 
6)  Nominálne hodnoty mincí sú 50, 20, 10, 5, 2,5 a 2 pesos.

muzejní mince
 
7)  Mexické pesos neboli prvé zlaté platidlá, ešte pred nimi sa razili zlaté „prúty“ nazývané escudy, ktoré obsahovali rôzne denominácie. Používali sa do polovice 18. storočia keď boli nahradené modernejšími mincami.
 
8)  Niektoré zlaté mincemôžu byť staré stovky rokov, tým pádom majú vyššiu numizmatickú hodnotu ako hodnotu zlata. Dajú sa nájsť aj ručne razené escudy zo 17. storočia.
 
9)  Mexické zlaté pesos boli väčšinou razené iba vo verzii 50 pesos a iba obmedzený počet rokov. Ražba týchto mincí začala v roku 1821 a skončila v roku 1947. Toto obmedzené obdobie robí z mincí veľmi dobrú investičnú voľbu pre mnohých investorov pretože ponuka je nižšia ako dopyt.
 
10)  Tieto mince nie sú až také populárne ako mnohé iné zlaté mince razené v USA, Kanade, Číne, Austrálii alebo Európe preto sú omnoho vzácnejšie a zriedkavejšie. Zlato bolo jedným z najdôležitejších kovov na spracovanie častokrát pochádzajúce ešte z obdobia Aztékov.
 
dinero

11)  Zlaté peso je zatiaľ najpopulárnejšia a najkrajšia zo všetkých mexických mincí a teší sa veľkej obľube hoci aj ďalšia mexická minca Libertad má dostatočne veľkú obdivovateľskú základňu. Libertady sa na rozdiel od pesos razili aj v striebornej verzii. 

Číst dále

Ako Ušetriť peniaze ?


Na to aby sme vôbec prežili potrebujeme peniaze. Nájsť si prácu a robiť od vidím do nevidím za úbohý plat je na Slovensku ideálne. Ale čo ak sa tú prácu nenájdeme ?
kalkulačka peněz


• Každý chce pracovať buď v tom čo sa vyučil alebo v tom čo ho baví . No niekedy sa to nedá  a musí robiť úplne niečo iné čo by živote robiť nechce.  Je na to viac dôvodu prečo to tak je. Buď nie je vo vašom meste alebo okrese taká pozícia alebo je niekde kde by ste museli každý deň dochádzať, a preto robíte to čo nechcete. Od ráno do večera zavretý medzi štyrmi stenami a tváriť sa pred nadriadenými že vás to baví , lebo keď nie tak vás vyhodí. No niečo predsa robiť musíme či chceme alebo nie. Uživiť rodinu nie je ľahké ak nemáte prácu. A ak ju máte nezarobíte toľko aby ste Vám ostalo trochu viac. Veď si zoberte že musíte každý mesiac platiť vodné , stočné , elektrinu , plyn , paušále, domovú daň a množstvo iného čo každý mesiac platíte. Nedá sa tomu vyhnúť , platiť to musíte či chcete alebo nie.


O Riešenie aby Vám ostalo z výplaty nájdete na internete a všade možne hneď niekoľko . Ale či sú tie rady účinne to už sami musíte zistiť. Podlá môjho názoru si myslím že nech škrtíte ako chcete , aj tak vám nič neostane. Ceny sú pevne a musíme platiť toľko koľko si druhý zapýtajú.
asijští dělníci


O Niektorý ľudia to riešia tak že si nájdu druhú  platenú robotu. To že pracuje súčasne dvoch naraz. Keby to bola práca ktorá by sa vykonávala doma , tak by sa to ešte dalo zniesť . Ale druhej práci alebo firme sa tiež narobíte a domov chodíte úplne zničený a nemáte čas na ďalšie aktivity a ani na s svojho  partnera či partnerku.


O Či sa dá pomôcť ľudom ktorý sú alebo nie sú zamestnaní , by som sa skôr opýtal na úradoch. Viem že ponúkajú nejakú finančnú pomoc ale to čo dajú úrady niekedy nestačí na uživenie jedného človeka., a inej pomoci sa nedočkáte.

Číst dále

Útok na divákov, z ktorého sú peniaze


Reklamy. Mnohí si možno teraz predstavíme neželané prerušovanie filmu, seriálu, či zápasu  krátkymi avšak početnými videami, alebo dokonca vysielaním polhodinovej „relácie“ Teleshopping, ktorej náplň vysielania pripomína otravných podomových predajcov, ktorí nie a nie odísť. Lenže chcem poukázať na to, aké triky podobné reklamy na nás skúšajú. Tých trikov je viac a ešte stále fungujú.
Neuveriteľne znížená cena? Ale kdeže! Nenechajte sa nachytať.

procenta

Na začiatok mi nedá nespomenúť moju nedávnu skúsenosť. Bola Sobota, rodičia mali pustenú televíziu, no a samozrejme ako inak, zasa je program prerušený reklamami a potom Teleshoppingom. Reklamovali v ňom mixér, na ktorý je údajne až neuveriteľná zľava len pre nás, divákov TV shopu. Vraj z pôvodných 109 Euro na skvelých 79 Euro. Mamu mixér zaujal a tak idem cez počítač navštíviť e-shopy. Takéto mixéry stoja v e-shopoch bežne 50-60 Euro. Tak si myslím, že o žiadnu brutálne neuveriteľne nízku cenu nešlo, iba o reklamný ťah, pričom ak si produkt vyhľadáte sami, ušetríte viac. A inak, pôvodná cena 109 Euro? To je ďalší trik. Za takú cenu by ten mixér rozumný človek predsa nikdy nekúpil.

sleva

Potrebujem ten produkt ja, alebo mi jeho potrebu podsúva niekto iný?
Menší byt, v ktorom vládne pokoj, obyčajný gauč alebo stolička, vpredu pustený plazmový televízor „na plné pecky.“ Takéto pokojné dni trávia mnohí dôchodcovia. Z internetu si filmy nesťahujú, videohry nehrajú, Facebook nenavštevujú, nehrajú sa ani s tabletom. Elektronická a vlastne takmer nepretržitá zábava, keď sú ich ratolesti v práci a v škole, predstavuje program, ktorý sa vysiela v televízii.

prodej

Zväčša slovenské stanice, kvôli seriálom v slovenskom dabingu. Istý seriál býva každé ráno prerušovaný Teleshoppingom. Dôchodca však nechá televíziu pustenú, no a „dobroprajní“ predajcovia ho svojimi reklamami na produkty doslova ovplyvňujú. Dôchodca o nich nemal ani šajn, daný produkt by nechcel, avšak je „bombardovaný“ vlnou príjemného prístupu, ovplyvňovania, imaginárnych zľáv, až nakoniec vytočí telefónne číslo, no a daný produkt objedná. To je realita, avšak nemusí sa týkať iba dôchodcov, podobnými cestami sa nechajú zmanipulovať aj iní.

Číst dále

Zmeny v nemocenských dávkach


Tento rok sa zvyšujú nemocenské dávky . Pôjde o zvyšovanie o pár eur, teda nie o moc veľké sumu. Ale môžeme povedať že aspoň niečo.

kalkulace
 
·         Z maximálneho základu sa vypočítajú nemocenské dávky , a s toho nemocenské , materské a ošetrovné ktoré dosahovali sumu v minuli rok 58, 06 eur zvýši sa  na 59, 96 eura. Ak sa stanete práce neschopný tento rok výška nemocenského na jeden deň bude 32,98 eur . Na celý mesiac teda 30 dní to vychádza necelých 990 eur a pri 31 dní to bude okolo 1022 eur. Čo sa ale týka denného materského tá bude mať 44, 97 eura . Teda mesačne to bude vychádzať okolo 1394,30 eura pri 31 dňoch v mesiaci .Denne ošetrovné bude vyplácať sociálna poisťovňa v sume 329,90 eur , za 10 dní .

mince
 
Ak ste ostali na nemocenskom ešte v roku 2017 vás sa to týkať nebude.  Nové nemocenské platí od prvého januára 2018 a platí len pre tých ktoré ostali na nemocenskom v tomto roku. Maximálna suma z nemocenskej dávky sa prepočítava z jedného násobku a po novom, sociálna poisťovňa prepočítava z dvoj násobku zo základne mzdy. Od roku 2016 sa nemocenské dávky zdvíhali od 1287 , 1776 ( 2017 ) a tento rok je suma 1824 eur.

vize
 
·         Nemocenské dávky môžu mať aj vplyv ak ukončíte pracovný pomer . Ak ste v čase práceneschopnosti ukončili pracovný pomer , a bojíte sa že prídete aj o nemocenskú dávku base obavu môžete odhodiť za hlavu. Ak skončíte pracovný pomer , nemocenská dávka sa Vám nekončí. Platí však v Tom prípade ak skončite pracovný pomer z dôvodu práceneschopnosti. V tomto prípade Vám poisťovňa bude vyplácať túto dávky pokiaľ sa Vám neskončí práce neschopnosť alebo 52 týždňa , teda od tej doby kedy sa Vám začala práce neschopnosť. V tomto prípade je ale potrebné priniesť tlačivo a všetky potrebné dokumenty o práceneschopnosti  priamo na pobočku  sociálnej poisťovne , a taktiež je potrebný aj preukaz práceschopnosti , ktorý keď nedoručíte najneskôr do piatich dní nového mesiaca , inak Vám budete mať výplatu dávke  oneskorené. 

Číst dále

Prečo máme peniaze?


Táto cesta trvala približne 12 000 rokov a my sa pozrieme na jej začiatok.
Spočiatku si rodiny, alebo klany tovar zabezpečovali výmenou za produkty, ktorých mali prebytok – výmenný tovar. Chýbajúce obilie si rodina zabezpečila výmenou, napríklad za kamenné nástroje, ktorých si vedeli vytvoriť nadprodukt.

mince

Postupne si začali vymieňať produkty medzi jednotlivými dedinami a neskôr aj na väčšie vzdialenosti. Ako následný krok začali fungovať cestujúci obchodníci, ktorí mali tovar a ten menili za iný tovar, charakteristický pre oblasť, ktorou cestovali. Takýmto spôsobom sa na naše územie dostali ozdoby z mušlí z oblasti Stredomoria už v priebehu staršej doby kamennej, čo predstavuje obdobie približne 10 000 rokov p. n. l. Mušle vymieňali za kožušiny, ktorých zas bolo na juhu pomenej.

památka

Diaľkový obchod sa nemohol trvalo uskutočňovať náhodne. Cestovatelia a starousadlíci sa pravdepodobne dohodli na presných termínoch ich prechodu cez oblasť a tiež aj na konkrétnom mieste stretnutia – a začali sa utvárať stabilné trhové miesta. S vývojom trhových miest, sa obchod posunul do ďalšej úrovne. Tovar dostával pevnú hodnotu a začali sa používať aj iné platidlá, nie tovar za tovar. Vtedy sa objavujú bronzové predmety v tvare kruhu – hrivny. Čo je fakticky prvé platidlo, ktoré malo presne určenú hodnotu, ale zároveň to je aj tovar, z ktorého sa dali vyrábať predmety. Rovnako sa používalo aj železo. Naďalej sa však platilo aj tovarom. Najčastejšie sa miera hodnoty odvodzovala od dobytka, šperkov a pod.
Použitie kovov na platidlo vychádzalo z celkom praktických dôvodov.

bronz

Dalo sa relatívne ľahko tvarovať, vedela sa mu dať určitá presná váha, dal sa deliť na menšie časti, a ak sa stal zákonným platidlom v istom štáte, musel byť opatrený obrazom určujúcim štátnu moc. Ako prví začali takto používať upravené kovy v Egypte či v Babylone okolo roku 2 000 p. n. l. Tým sa hodnota tovaru určovala jednoduchšie, ako napríklad pri jej určovaní dobytkom. Tento vývoj však neprebiehal všade rovnako. V niektorých krajinách sa súbežne platilo aj tovarom, aj peniazmi a niektoré ešte aj v tej dobe používali výmenný obchod. 

Číst dále

4 zaujímavé fakty o Bitcoine


Bitcoin, termín mnohými  ľuďmi i médiami často skloňovaný. Viete ale naozaj o čo ide ? Svet Bitcoinu sa mnohým ľuďom môže javiť ako neznámi ba až ťažko pochopiteľný. Jeho pochopenie však nie je len pre hŕstku vyvolených. Krátkym úvodom do sveta Bitcoinu pre vás môže byť aj tento článok. Predstavujeme vám v ňom totiž 4 zaujímavé fakty o Bitcoine, ktoré vám zaručene pomôžu lepšie uchopiť podstatu konceptu Bitcoinu a lepšie porozumieť svetu kryptomien. Tu je náš zoznam:

bitcon

1.       Bitcoin je formou meny– Bitcoin je typom kryptomeny, teda digitálnej meny, ktorá používa šifrovacie techniky na kontrolu svojej kreácie a zabezpečovanie transakcií, ktoré sú nezávislé od centrálnej banky. Tieto šifrovacie techniky robia Bitcoin veľmi rezistentným voči falšovaniu. Podľa bitcoin.org je Bitcoin jednoducho hotovosťou internetu. Denne sa obchoduje Bitcoinami obchoduje v objemoch miliárd eur.

měna

2.       Tvorca Bitcoinu je záhadou – V roku 2009 boli publikované šifrované maily pod pseudonymom Satoshi Nakamoto, ktoré obsahovali prvé informácie o Bitcoinoch. Od tohto času sa vedie debata, kto vlastne Nakamoto je alebo bol. Existuje niekoľko teórií snažiacich sa objasniť identitu záhadného tvorcu Bitcoinu, no ani jedna z nich nebola nikdy potvrdená a vyhlásená za pravdivú. Zdá sa, že identita Satoshiho Nakamota navždy zostane pre verejnosť tajomstvom.

3.       Existuje konečné množstvo Bitcoinov – Iba 21 miliónov Bitcoinov môže byť vytvorených, kvôli metódam, na základe ktorých mena vzniká. Ak ide hore dopyt po Bitcoinoch, ide závratne hore aj cena.

peníze

4.       Bitcoin má veľa kritikov ale aj investorov – Warren Buffett otvorene kritizoval Bitcoin v roku 2014 a nabádal ľudí aby sa od neho držali ďalej. Iní milionári ale nedajú na Bitcoin dopustiť a sú jeho veľkými zástancami. Mnoho z nich, vrátane multi-miliardára Evana Richarda Bransona, hovorí o Bitcoine pozitívne a investuje do neho nemalé sumy peňazí.

Číst dále